Piatok 18. 10. 2019
Dnes má sviatok: Lukáš, zajtra Kristián

Pravnuk zakladateľa aikidó navštívi prvýkrát strednú Európu, príde na Slovensko

Pravnuk zakladateľa aikidó navštívi prvýkrát strednú Európu, príde na Slovensko

04. 03. 2014
Športová akcia celoeurópskeho významu bude prebiehať od 24. do 26. októbra 2014 v športovej hale Slávia Agrofert na Májovej ulici v Bratislave.


S výnimočným hosťom, pravnukom samotného zakladateľa bojového umenia aikidó, Mitsuteru Ueshibom, oslávi svoje 20. výročie Slovenská aikido asociácia (SAA). Vítaní sú všetci cvičenci bez ohľadu na dosiahnutý technický stupeň či štýl, ktorému sa venujú. Srdečne pozývame aj širokú verejnosť zoznámiť sa s japonským bojovým umením, ktoré objavuje čoraz viac Slovákov.

Športová akcia celoeurópskeho významu bude prebiehať od 24. do 26. októbra 2014 v športovej hale Slávia Agrofert na Májovej ulici v Bratislave. Očakávame na nej účasť približne 1000 cvičencov z celej Európy.

Cvičenci z rôznych krajín a organizácií, deti aj dospelí, pokročilí aj úplní začiatočníci - všetci si spoločne zacvičia na celkom siedmich tréningoch. Na sobotu večer sa navyše pripravuje verejná ukážka aikidó, po nej nasleduje spoločenský večer.

Okrúhle výročie

Aikidó, ktoré preslávil najmä Steven Seagal (držiteľ 7. danu), sa u nás teší stále väčšej obľube. Kluby, ktoré ho vyučujú, nájdeme po celom Slovensku. 16 z nich združuje Slovenská aikido asociácia, ktorá ako prvá na Slovensku získala akreditáciu u Hombu Dojo v Japonsku. Je členom pôvodnej a súčasne najväčšej organizácie, Aikikai. Skúšky u SAA sú tak uznávané aj v zahraničí. Zároveň je SAA členom Medzinárodnej federácie aikidó. Všetky tieto organizácie vedú priami potomkovia zakladateľa: jeho vnuk Moriteru Ueshiba a pravnuk Mitsuteru Ueshiba. Práve Mitsuteru Ueshiba, ktorý má v súčasnosti titul “Waka sensei” (mladý učiteľ), prijal pozvanie Slovenskej aikido asociácie a pri príležitosti jej 20. výročia navštívi Slovensko. Bude to jeho prvá cesta do strednej Európy.

Ukážky a tréningy povedú aj držiteľ 8. danu Katsuaki Asai, technický riaditeľ Aikikai Nemecko a držiteľ 6. danu Michele Quaranta, technický riaditeľ SAA. Či už sa prídete pozerať ako diváci, alebo by ste si chceli aikidó rovno aj vyskúšať, ste srdečne vítaní. Pre Európanov je to výnimočná príležitosť zacvičiť si pod vedením priameho potomka samotného zakladateľa.

Viac informácií o udalosti nájdete na: http://www.aikikai.sk/sk/seminars/20-výročie-saa

Čo je aikidó

Aikidó patrí medzi najmladšie japonské bojové umenia. Predstavuje ucelený systém sebaobrany. Jeho technika je založená na využití energie a reakcií útočníka, preto ho môžu praktizovať všetci bez ohľadu na vek, pohlavie a silu. Aikidó je prostriedok k dosiahnutiu sebapoznania a harmónie medzi telom, mysľou a duchom, kde výsledkom pravidelného cvičenia je získanie emocionálnej rovnováhy a silnej osobnosti. Pravidelné cvičenie pozitívne ovplyvňuje zdravie i mimo telocvične.

Tréningy nezveľaďujú len fyzickú zdatnosť, ale i etiku a správanie cvičencov. Aikidó je výborný spôsob, ako aktívne využiť voľný čas, zlepšiť svoju kondíciu a spoznať kultúru Ďalekého východu.

Termín aikidó je tvorený tromi znakmi:
- „ai“ znamená harmóniu, jednotu;
- „ki“ znamená energiu, prírodu;
- „dó“ znamená cestu alebo spôsob života.

 

Autor: (tlačová správa)

Diskusia   0