Streda 20. 11. 2019
Dnes má sviatok: Félix, zajtra Elvíra

Samosprávy najviac zlyhávajú v informovaní o predaji a prenájme majetku

03. 10. 2014
Najlepšie si nevedú ani pri prijímaní zamestnancov a zverejňovaní informácií o rozpočtových organizáciách miest.

Bratislava - Slovenské mestá zlyhávajú najviac v poskytovaní informácií o predaji a prenájme majetku. Najlepšie si nevedú ani pri prijímaní zamestnancov a zverejňovaní informácií o rozpočtových organizáciách miest. Povedal to dnes na tlačovej besede v Bratislave šéf Transparency International Slovensko (TIS) Gabriel Šípoš.

Zdôraznil potrebu zverejňovania informácií o predaji a prenájme majetku mesta. "To sú často veľké peniaze a keď tú informáciu nedáte von, tak nedostanete najlepšiu cenu," upozornil.

Rovnako apeluje na zverejňovanie informácií o prijímaní zamestnancov. "Na Slovensku je vysoká nezamestnanosť a máme dojem, že tie šance nie sú rovnaké. Keď chce občan získať pozíciu na mestskom úrade, je relatívne ťažké sa o tom dozvedieť. A aj keď sa o tom dozvie a prebehne nejaká súťaž, nemáte veľmi možnosť kontroly, pozrieť sa, či víťaz súťaže spĺňa kritériá," opísal problém Šípoš. Tieto informácie podľa neho chýbajú takmer vo všetkých samosprávach.

Mestá podľa TIS zlyhávajú aj vo zverejňovaní informácií o mestských firmách. "Existuje relatívne málo informácií o rozpočtových organizáciách miest. Tam sa nám zdá, že je dosť veľká tma, a ak sa nejaké nekalé praktiky dejú v samosprávach, tak je to práve tu," konštatoval Šípoš.

Podľa neho je dôležité, aby ľudia sledovali svojich zástupcov na úradoch. "Myslíme si, že transparentnosť veľmi úzko súvisí s tým, ako samosprávy hospodária, aké sú úspešné," uviedla TIS.

Podľa hodnotenia TIS je najtransparentnejším mestom Martin. Nasleduje Prievidza a tretiu priečku v rebríčku otvorenosti obsadila Rožňava. Najhoršie si v hodnotení viedol Sabinov. Samosprávy najlepšie obstáli v hodnotení prístupu k informáciám o práci úradu cez webové stránky a pomocou infožiadostí. Najmenej transparentným zostáva predaj a prenájom majetku. Pravicoví primátori vedú podľa hodnotenia mestá lepšie ako ľavicoví.

Foto, text: © 2014 TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia   0