Štvrtok 21. 11. 2019
Dnes má sviatok: Elvíra, zajtra Cecília

Európska kampaň Za živé rieky sa začne na Slovensku skokom do rieky Slatina

12. 06. 2015
Rieka Slatina, ktorá cez dedinu preteká, je unikátnym stredohorským tokom so zachovalými brehovými porastmi.

Slatinka - Skokom do rieky Slatina v sobotu 13. júna o 20. h odštartuje v Slatinke pri Zvolene slovenská časť kampane Za živé rieky. Jej cieľom je upozorniť na potrebu ochrany vôd v Európe. Medzi účastníkmi tzv. BIG JUMP v Slatinke budú svadobčania aj predstavitelia slovenských mimovládnych organizácií. TASR o podujatí informovala Martina Paulíková zo Združenia Slatinka.

BIG JUMP je celoeurópska kampaň, počas ktorej ľudia v rôznych krajinách Európy skáču do "svojich" riek alebo v nich plávajú, aby symbolicky ukázali politikom a úradníkom, že chcú mať rieky čisté a živé. Tento rok by sa malo uskutočniť 500 lokálnych "skokov" do vody. Všetko vyvrcholí 12. júla Európskym dňom plávania v riekach (European River Swimming Day). Akcie koordinuje Európska riečna sieť.

V kampani nejde iba o symbolické gestá. Okrem plávania v riekach sa v týchto dňoch po celej Európe uskutočňujú konzultácie k návrhom vodných plánov. Tie spracúva každý štát podľa Rámcovej smernice o vode, ktorá je základom spoločnej európskej vodnej politiky. Jej prijatie iniciovali viaceré krajiny EÚ, ktoré už dlhšie bojujú s nedostatkom pitnej vody alebo riešia vážne problémy s jej znečistením.

"Na Slovensku smernica platí od roku 2004, zatiaľ sa uplatňovala iba formálne. Výsledkom je zhoršenie stavu viac ako 40 percent vodných útvarov za posledných šesť rokov a nedávne začatie formálneho konania Európskej komisie voči Slovensku za porušenie viacerých smerníc pri povoľovaní MVE na našich riekach," uviedla Paulíková.

Na Slovensku sa kampaň začne symbolicky v Slatinke. Rieka Slatina, ktorá cez dedinu preteká, je unikátnym stredohorským tokom so zachovalými brehovými porastmi. Viac ako 60 rokov je však ohrozená plánovanou priehradou. Ohlásený je BIG JUMP aj v Bratislave (20.6. o 11.00 h), pravdepodobne sa pridajú aj na miestach, ktoré sú ohrozené výstavbou MVE na Hrone.

Slovenská časť kampane sa uskutočňuje aj na podporu pripomienok k slovenského návrhu vodného plánu. Ten mimovládne organizácie považujú za formálny a nepoužiteľný, spracovaný bez účasti verejnosti. Preto žiadajú ministerstvo o jeho prepracovanie tak, aby neobsahoval nové priehrady, elektrárne a regulácie, ale opatrenia na dosiahnutie dobrého stavu vôd. Pripomienky možno podporiť do 22. júna 2015 na http://www.ekoforum.sk/peticia/vodny-plan.

Foto, text: © 2015 TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia   0