Štvrtok 21. 11. 2019
Dnes má sviatok: Elvíra, zajtra Cecília

Slovenská pošta uvedie známku venovanú podomovému kníhkupcovi M. Hrebendovi

10. 06. 2016
Uvedú ju slávnostne v trnavskom Západoslovenskom múzeu vo štvrtok 16. júna, kedy bude pre záujemcov k dispozícii aj obálka prvého dňa s jeho fiktívnym portrétom.

Trnava – Podomovému kníhkupcovi a národnému buditeľovi Matejovi Hrebendovi je pri príležitosti 220. výročia jeho narodenia venovaná nová známka Slovenskej pošty. Uvedú ju slávnostne v trnavskom Západoslovenskom múzeu vo štvrtok 16. júna, kedy bude pre záujemcov k dispozícii aj obálka prvého dňa s jeho fiktívnym portrétom. Nominálna hodnota známky je 0,65 eura.

Matej Hrebenda (1796, Rimavská Píla - 1880, Hačava) predstavuje v slovenskej kultúre typ výnimočného osvetového pracovníka. Aj napriek prostému pôvodu, absencii vyššieho vzdelania, chudobe a zrakovému hendikepu venoval celý život šíreniu národného povedomia prostredníctvom uvedomelého budovania čitateľskej základne v najširších vrstvách obyvateľstva. Ponúkal rodinám, ktoré poznali často iba šlabikáre a modlitebné knižky, hodnotnú domácu spisbu. Aj sám bol literárne činný, v knihe Vlastný životopis (1860, knižne 1976) opísal životné osudy a zážitky z ciest po Slovensku a do Viedne. "Cestu konal som po Váhu po plti až do Nového Mesta, odtiaľ do Kostolného k môjmu strýkovi pešky, taktiež stadiaľ na Trnavu a Prešporok," napísal Hrebenda.

Známka, ktorá zobrazuje kráčajúceho Mateja Hrebendu s krošňou plnou kníh a s pomocníkom, v pozadí s drevenicou, vychádza v emisnom rade Osobnosti. Autorom výtvarného návrhu je akademický maliar Dušan Kállay, rytcom František Horniak. Známku vytlačila Poštovní tiskárna cenin Praha, a. s., v náklade 1 milión kusov. Na obálke prvého dňa je domicil Hnúšťa. Na príležitostnej poštovej pečiatke je podľa informácií predsedu organizujúceho Klubu filatelistov Tirnavia Jána Mičku múzejná budova, bývalý kláštor klarisiek. Podujatie doplní aj výstavka kníh trnavských autorov a prezentácia oddelenia literatúry pre nevidiacich čitateľov trnavskej Knižnice Juraja Fándlyho.

Foto, text: © 2016 TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia   0