Utorok 24. 09. 2019
Dnes má sviatok: Luboš, Lubor

Súťaž v ručnej kosbe priláka do Vlkolínca nadšencov z celého Slovenska

22. 06. 2018
Cieľom súťaže je obnova okolia a propagácia svetového kultúrneho dedičstva UNESCO v lokalite Ružomberok Vlkolínec či tradičných prác na lúkach.

Vlkolínec – Tradičná súťaž v ručnej kosbe priláka v sobotu 23. júna do Vlkolínca nadšencov z celého Slovenska. Kosci si svoje sily zmerajú vo viacerých kategóriách určených pre mužov i ženy. Podujatie oživí aj vystúpenie folklórneho súboru či krst novej knihy o Vlkolínci. K dispozícii bude i občerstvenie pre súťažiacich, hostí a návštevníkov.

Cieľom súťaže je obnova okolia a propagácia svetového kultúrneho dedičstva UNESCO v lokalite Ružomberok Vlkolínec či tradičných prác na lúkach. Predseda občianskeho združenia (OZ) Vlkolínec Jozef Bašary pre TASR uviedol, že toto podujatie spoluorganizujú dlhoročne. Tento rok sa uskutoční jeho 13. ročník. „Registrácia sa začína od 9. hodine, takže kto má vôľu, môže sa prihlásiť aj priamo na mieste. Každý súťažiaci dostane guláš a diplom,“ dodal.

Okrem samotnej kosby bude na podujatí účinkovať folklórna skupina a uskutoční sa krst knihy Juraja Vohnouta s názvom Vlkolínec 25 rokov v UNESCO. Tá dokumentuje 25 rokov života vo Vlkolínci objektívom samotného autora. Je rozdelená do štyroch kapitol - história, dedičstvo, ľudia a pamäť. Kniha obsahuje úvodný text v slovenčine preložený do angličtiny, nemčiny, francúzštiny a ruštiny. Zvyšok v nej tvoria fotografie Vlkolínca, jeho obyvateľov a okolia.

„Už nám treba len toľko, aby bolo prijateľné počasie a dalo sa dobre kosiť,“ zaželal si Bašary.

Súťaž pripravujú Slovenský zväz záhradkárov Ružomberok, mesto Ružomberok, občianske združenie Vlkolínec a Poľnohospodárske družstvo Ludrová.

Foto, text: © 2018 TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia   0