Utorok 24. 09. 2019
Dnes má sviatok: Luboš, Lubor

Na Jánošík&Ondráš Folk Feste sa predstavia českí a slovenskí folkloristi

24. 08. 2018
Súčasťou programu bude ľudová veselica a folklórne skupiny z Kysúc predstavia zvyky a tradície pri žatevných prácach.

Nová Bystrica – Českí a slovenskí folkloristi sa v sobotu (25.8.) a v nedeľu (26.8.) predstavia na podujatí Jánošík&Ondráš Folk Fest v Skanzene Vychylovka – Nová Bystrica, ktorý je vysunutou expozíciou Kysuckého múzea v Čadci. TASR o tom informovala kultúrna manažérka Kysuckého múzea v Čadci Darina Hnidková.

Doplnila, že na festivale vystúpia folklórne súbory, skupiny, sólisti a inštrumentalisti. "Kultúrny program sa začne pri Stanici Skanzen, kde sa predstavia ľudové hudby folklórnych súborov Soláň, Krtíšan, Vrchovina a ich sólisti. Neskôr zbojnícka družina prepadne vlak Historickej lesnej úvraťovej železnice," uviedla Hnidková.

Návštevníci uvidia aj Poddukelský umelecký ľudový súbor (PUĽS), ktorý vznikol v roku 1955 v Prešove s cieľom rozvíjať a javiskovo stvárniť vokálno – hudobné a tanečné bohatstvo Rusínov. "V jeho troch zložkách – tanečnej, speváckej a hudobnej pracuje viac ako 40 umelcov. Dramaturgia PUĽS-u sa zameriava najmä na tradície Rusínov na východnom Slovensku, ale aj tance z okolitých krajín. V ich predstaveniach sa snúbi živelnosť hrdého naturelu s vycibreným citom pre poetiku. Koncerty PUĽS-u sú emotívne a myšlienkovo bohaté," poznamenala Hnidková.

Súčasťou programu bude ľudová veselica a folklórne skupiny z Kysúc predstavia zvyky a tradície pri žatevných prácach. "Folklórna skupina Staškovanka zo Staškova priblíži prácu na žatevnom poli, kde gazdiné pripravujú porveslá na viazanie obilia do snopov. Nebude chýbať ani tradičné mlátenie obilia v stodole U Poništu – pri richtárovom dome. Mlátenie obilia tradičnými cepmi predvedú členky Folklórnej skupiny Vigľašanka z Olešnej. Návštevníkov pozývame tiež na tradičný sprievod skanzenom a na svätú omšu," doplnila Hnidková.

Organizátormi festivalu Folk Fest Jánošík&Ondráš sú Slovak World Network Žilina, Svetové združenie Slovákov v zahraničí v Bratislave, Slovensko – český klub v Prahe, Kysucké múzeum v Čadci a jeho zriaďovateľ Žilinský samosprávny kraj.

Foto, text: © 2018 TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia   0