Sobota 20. 04. 2019
Dnes má sviatok: Marcel, zajtra Ervín

Kraj bude udeľovať Cenu slobody Antona Srholca, prvýkrát 17. novembra

08. 11. 2018
Anton Srholec, rodák zo Skalice v Trnavskom kraji, patril počas svojho života medzi najrešpektovanejšie osobnosti na Slovensku.

Trnava/Dunajská Streda – O udeľovaní výročnej Ceny slobody Antona Srholca rozhodli v stredu poslanci Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) na svojom výjazdovom rokovaní v Dunajskej Strede. Cenou chce kraj oceňovať osobnosti za mimoriadny prínos k ochrane ľudských práv, k upevneniu demokracie a právneho štátu, alebo za prejavy mimoriadnej občianskej statočnosti s nadregionálnym významom. Prví laureáti budú známi v sobotu 17. novembra počas pripomienky výročia Nežnej revolúcie.

Cena slobody Antona Srholca bude súčasťou ocenení, ktorými chce TTSK nahradiť udeľované ocenenia v predchádzajúcich volebných obdobiach. Cenu TTSK udeľovalo zastupiteľstvo, Pamätnú medailu a Pamätný list predseda TTSK významným osobnostiam v oblasti kultúry, športu, sociálnej práce, školstva a ďalším pri rôznych príležitostiach od roku 2007.  

Anton Srholec, rodák zo Skalice v Trnavskom kraji, patril počas svojho života medzi najrešpektovanejšie osobnosti na Slovensku. Napriek tvrdým perzekúciám, kedy bol pri pokuse o prekročenie štátnej hranice zatknutý a odsúdený na 12 rokov ťažkého väzenia, z ktorých 10 prežil v neľudských podmienkach nútených prác v uránových baniach v Jáchymove a bol mu udelený zákaz kňazského povolania, nikdy nerezignoval a po Nežnej revolúcii v roku 1989 sa naplno pustil do projektov služby blížnym. "Bol komplexnou osobnosťou, ktorá nadregionálnym dosahom svojho pôsobenia oslovuje a inšpiruje širokú občiansku verejnosť. Počas celého svojho života sa vždy rád hlásil k svojim koreňom v Skalici, ale aj širšie k regiónu Záhoria a Trnavskému kraju," uviedol predseda TTSK Jozef Viskupič.

Zámerom Ceny slobody Antona Srholca je odkaz na jeho život a dielo, šírenie posolstva o význame hodnôt slobody, demokracie, ľudských práv a osobnej zodpovednosti za veci verejné.

Foto, text: © 2018 TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia   0