Štvrtok 21. 11. 2019
Dnes má sviatok: Elvíra, zajtra Cecília

Výstava Ľudový odev na Záhorí sa predstaví v Bratislave

09. 02. 2019
Výstava mapuje lokálne formy sviatočného a obradového mužského a ženského odevu, vychádzajúc z historického vývoja Záhoria rozdeleného na panstvá.

Skalica - Trnavský samosprávny kraj (TTSK), Záhorské múzeum v Skalici a Univerzitná knižnica Bratislava organizujú výstavu s názvom Ľudový odev na Záhorí – tradícia a dnešok v priestoroch Univerzitnej knižnice v Bratislave. TASR o tom informovala riaditeľka skalického múzea Viera Drahošová.

Výstava mapuje lokálne formy sviatočného a obradového mužského a ženského odevu, vychádzajúc z historického vývoja Záhoria rozdeleného na panstvá. "Prostredníctvom kompletných odevov inštalovaných na figurínach, jednotlivých súčiastok, textov a obrazového materiálu oboznámi návštevníka s podobami skalického, holíčskeho, šaštínskeho, senického, jablonického, moravskosvätojánskeho, malackého a plaveckého ľudového odevu v minulosti," uviedla riaditeľka.

Panelová časť výstavy charakterizuje druhy a lokálne formy ľudového odevu na Záhorí, jednotlivé krojové komplety, rôzne krojové časti a ponúka podrobnejšie informácie k vystaveným predmetom. "Vystavené exponáty zo zbierkového fondu etnológie Záhorského múzea v Skalici predstavujú krojové komplety obradového odevu z Holíča, Skalice a sviatočného odevu z Jablonice, Veľkých Levár a Studienky. Súčasťou výstavy sú fotografie dokumentujúce súčasnú podobu ženského ľudového odevu na Záhorí, ktoré skrátenou formou zachytávajú postup ich obliekania," doplnila Drahošová.

Kurátormi výstavy sú odborní pracovníci Záhorského múzea v Skalici Dita Andrušková a Richard Drška. Vernisáž bude 14. februára o 17.00 h a výstava potrvá do 15. marca. V kultúrnom programe počas vernisáže vystúpi mužský zbor Kúcané z Kútov.

Foto, text: © 2019 TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia   0