Streda 20. 11. 2019
Dnes má sviatok: Félix, zajtra Elvíra

SLOVENČINA: Facebook či facebook?

28. 02. 2019
Ak hovoríme o internete, celosvetovej počítačovej sieti, píšeme ho vždy s malým začiatočným písmenom, keďže ide o všeobecné podstatné meno.

Bratislava - S rozmachom sociálnych sietí sa možno neraz pýtame: S akým začiatočným písmenom ich treba písať? Uprednostniť veľké, či ponechať radšej malé?

Názvy sociálnych sietí ako Facebook, Twitter, Instagram, Pokec, Skype či internetová encyklopédia Wikipédia – všetky píšeme s veľkým začiatočným písmenom. Ide totiž o konkrétne značky produktov, a teda vlastné mená. Prihlásil som sa na Facebook. Nemám konto na Twitteri. Pridal som fotografie na Instagram. Často diskutujem cez Pokec. Na doučovanie využívam Skype. Zdrojom informácií pre môj referát bola Wikipédia.

Ak hovoríme o internete, celosvetovej počítačovej sieti, píšeme ho vždy s malým začiatočným písmenom, keďže ide o všeobecné podstatné meno.

Čo sa týka sociálnej siete Facebook, môžeme sa stretnúť aj so všeobecným podstatným menom facebook s malým začiatočným písmenom – keď všeobecne pomenúvame spôsob komunikácie prostredníctvom tejto internetovej siete: Zoznámili sme sa na facebooku. Moja sestra je celé dni na facebooku. Môžeme sa stretnúť rovnako aj s fonetickou podobou facebooku – fejsbúk.

Foto, text: © 2019 TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia   0